Vatandaş Olabilmek

Vatandaş Olabilmek
Vatandaş Olabilmek

Bu gün ülkemizde yaşanan tablonun en büyük sebebi devletimiz kurulduğundan beri gelişi güzel söylenen ‘’hepimiz kardeşiz’’ söyleminden ibarettir. Kardeşiz dersin hak hukuka riayet etmezsin. Kardeşiz dersin zulmü reva görürsün. Kardeşiz dersin Dersim katliamını yaparsın. Kardeşiz dersin on binlerce gencecik askerleri bir hiç uğruna ‘’şehit’’ edersin. Kardeşiz dersin ülkeye nifak tohumlarını ekmeyi kendine ödev bilirsin. Kardeşiz hepimiz ama ‘’Big Brother’’a itaatsizlik etmemek şartıyla. Koltuk sevdalıları sefalarını bir ömür boyu sürdürsünler diye ‘’Hepimiz kardeşiz’’.   Sonra en ufak bir talepte vatan haini ilan edilirsin. İşte böyle içi doldurulmamış sadece söylemden ibaret olan bir kardeşlik anlayışı. Koltuk sevdası uğruna ket etmeyi kendilerine reva görebileceğin kardeşcikler.

Sormazlar mı? Mademki kardeşiz nasıl olur da acımasızca kardeşimizin kanını dökmeyi becerebiliyoruz. Vallahi eğer kardeşlik söylemimiz İslam adınaysa biz İslamiyeti anlayamamışız demek. İslamiyette kardeşlik denince adil bir yaşamdan bahsederiz. Kimsenin zulüm etmediği ve zulme boyun eğmediği bir yaşamdan söz ederiz. İslamiyette kardeşlik denince cahiliye dönemimde iki düşman kabile olan Evs ve Hazreç’leri hatırlarız ve  İslamla beraber nasıl bir kardeşlik bağıyla Asr-ı Saadeti  yaşadıklarını hatırlarız ya da örneklerin en güzelini teşkil eden Medineli Ensar’ı Mekkeli Muhacir’i hatırlarız. Allah rızası için hele bir bakın bizim kardeşlik anlayışımız nerede? Söylemek istediğimiz ya da benzetmeye çalıştığımız kavramın islamiyetteki karşılığı nerede? 

Gelin lügatta benzettiğimiz ama gerçeklikle yakınında bile geçemediğimiz ‘’hepimiz kardeşiz’’ söylemini  İslam’daki  gerçek manasıyla yaşatalım. Ya da vatandaşlık haklarının geliştiği ülkeleri taklit edelim;  hepimiz bu ülkenin vatandaşıyız ve hiç bir ayrıma tabi tutulmadan eşit yurttaş haklarına sahip olalım. Dilimizde düşüremediğimiz AB vatandaşlık haklarına riayet edelim. İdeolojik düşüncelerden, intikam duygularından, dil, din, ırk ayrımlarından vazgeçelim. Bu vatan bölünmez bütünlüğüyle; ayrıma tabi tutulmadan herkesin en güzel şekilde yaşamasına  yeter. Kerbela’dan beri bu coğrafyadan dinmeyen kanı dindirelim. Elimize aynı silahı verip bizi uzaktan izleyen şer odaklarına fırsat vermeyelim. İçimizdeki sinsi şeytanlardan uzaklaşalım.

Çıkarların uyuşmazlığından dolayı bu hükümetsizliğin yarattığı kaos ortamı ve akabinde dinmeyen vicdanların göz yaşları. Neredeyse unutma eşiğine geldiğimiz ancak son günlerde her saat başı ekranlarda ''flaş haber'' niteliğindeki şehit haberleri ARTIK BİR SON BULSUN.

Unutmayalım ki; 21.yüzyıl bireysel hak ve özgürlüklerin silahla değil bilim ışığında, çağdaş bir yaşamın gerekliliğinden dolayı kendiliğinden var olması gereken bir yüzyıl…


Bugün bir iyilik yap, bu yazıyı arkadaşlarınla paylaş :
Bu yazıdan para kazanabilirsin

BU YAZIYI OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

YORUMLAR

    Bu yazıya daha önce hiç yorum yapılmamış.
    İlk yorumu sen yap!

Yorum yap

Geçersiz bir mail adresi girdiniz. Lütfen tüm zorunlu alanları doldurun. *