Mısır ın Demokrasi Sancısı

Mısır ın Demokrasi Sancısı
Mısır ın Demokrasi Sancısı

Yazık vallahi yazık meşru bir yolla (seçimle) iktidara gelen bir insanın, her fırsatta meşruiyet, meşruiyet diye haykırması sanırım bazı siyonistlere, iş ortakçılarına, bölücülere, emperyalist güçlere, domuz etiyle beslenen zihniyetin çıkarlarına aykırı geldi.

Neymiş efendim çoğunluk Mursi'den yana değil. Bree taş kafalılar, kendini aydın takımından sayanlar, söyleyin bakayım nereden görülmüş ki %51.73 oranında oy alarak bu ülkenin başına gelen ve 30 yıllık bir diktatör rejimine son veren çoğunluk nasıl da sizin gözünüzde azınlık duruma düşüyor. Sizin çoğunluk dediğiniz aslında sayıca az ama sömürü gücünün yüksek olduğu kimselerdir. Sizin azınlık dediğiniz bu gün israil'le savaşan bir ordu değil, İsrail ve ABD yanlısı bir kesim değil mi! Sizin çoğunluk dediğiniz aslında darbe yanlısı zihniyet değil midir(?)

Bu darbenin neresi halk yanlısıdır , bu darbenin neresi demokrasi içindir. Demokrasi postallarla, tanklarla, tüfeklerle yapılmaz. Demokrasi fikirlerin gücüyle  yapılır ve meşru yolu da sandıktır. Sandıkta da zaferi Müslüman Kardeşlerin adayı Muhammed Mursi kazanmıştır.

Benim açımdan bu gün Mısır tarihi bir sorunla karşı karşıyadır; eyvah ki tankçılar bunun farkında değildir. Mısır ordusunun anayasayı geçici olarak kaldırması ve Cumhurbaşkanı'nı görevden alması satrançtaki piyonların şahın gömleğini giymeye  yönelmesi vahim bir hamledir. Kim ne derse desin demokratik düzenin kaldırılması Mısır'ın sorunlarına kalıcı bir çözüm getiremez. Mısır'ın demokrasiye geçiş sürecinin ciddi anlamda zarar getirecektir. Ve bu sancılı doğum daha da devam edecektir. Mısır'ın daha baharı yaşamadan kışın şiddetli fırtınalarına sürüklemesine neden olacaktır.

Peki bir yıllık zaman zarfında Mursi'yi suçlu sıfatına koyan neydi? Filistin'i desteklemesi ve her daim İsrail'in zulmüne karşı durması mıdır, ülkesindeki hortumların yollarını tıkamaya çalışması mıydı? Eğer bu suçsa; bu suçu işlemeyen nankördür, insanlıktan nasibini almamış yöneticidir.

Söz de Müslüman topluluğu olan Arap birliği ne diyor bakın işte: "Mısır halkı, kriz ve istikrarsızlığı aşmayı hedefleyen tarihi bir başarı gerçekleştirmiştir. Ayrıca iradesini halk iradesinden yana kullanan ve ülkenin milli çıkarlarını her şeyin üzerinde tutan orduyu selamlıyorum. Arap Birliği Genel Sekreteri Nebil el-Arabi " 

Bu gömlek Müslüman demokratlara değil, bu gömlek kanla beslenenlere, kul hakkı yiyenlere, hortumculara, emperyalistlere, zulümkarlara ağır gelmiştir. Onların demokrasi anlayışına ağır gelmiştir.

Ehad olan yüce Mevlam sen bizleri bu zihniyetlerin şerrinden muhafaza eyle ve onlara da hidayet nasip eyle ki bu düzensiz çark artık son bulsun...


Bugün bir iyilik yap, bu yazıyı arkadaşlarınla paylaş :
Bu yazıdan para kazanabilirsin

BU YAZIYI OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

YORUMLAR

    Bu yazıya daha önce hiç yorum yapılmamış.
    İlk yorumu sen yap!

Yorum yap

Geçersiz bir mail adresi girdiniz. Lütfen tüm zorunlu alanları doldurun. *